İşitme kaybı diğer hastalıklar ve durumlarla bağlantılı mı?

İşitme kaybı, vücuttaki diğer birçok organ gibi genel sağlık durumunuzla bağlantılıdır. İşitme kaybı bu hastalıkların veya rahatsızlıkların nedeni olmasa da çoğu için bir risk faktörü olarak kabul edilir.

İşitme cihazı seçerken nereden başlamalı

Tinnitus

Tinnitus, dış kaynağı olmayan sesleri algılama yani orada olmayan sesleri duyma hissini ifade eder. Eğer ki çınlamanız varsa yüksek frekanslarıda kapsayan bir işitme testi yaptırmalısınız. Ayrıca CMR işitme merkezi tinnitusunuzun frekansını biçimini  ve şiddetini belirleyerek size uygun maskeleme seçeneklerini bilimsel meteodlarla belirler.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı, tekrarlayan şiddetli baş dönmesi (vertigo), kulak basıncı, kulak çınlaması ve işitme kaybına neden olan kronik bir iç kulak hastalığıdır. Bazı insanlar her iki kulakta da semptomlar yaşasa da, tipik olarak yalnızca bir kulağı etkiler. İşitme cihazı adaptasyonu oldukça zor olan ve kimi hastalarda sürekli olarak işitme cihazı ayarını değiştirme ihtiyacı gerekldir.

Kalp hastalığı

Kalp hastalığı, Türkiye’de hem erkek hem de kadınlarda önde gelen ölüm nedenidir ve her yıl dört ölümden birini temsil etmektedir. Kalp hastalığı ve işitme kaybı arasındaki bağlantı yıllardır iyi kurulmuştur.

Demans

İşitme kaybını agresif bir şekilde tedavi etmek, aslında bilişsel gerilemeyi ve bunamayı önlemeye yardımcı olabilir. İşitme kaybı olan ve işitme cihazı kullanmayan kişiler yavaşça çevresinden uzaklaşarak  iletişim kurmakta geri dururlar. Bu durum onların yalnızlaşmasına ve içe kapanmasına neden olabilmektedir.

Tiroid hastalığı

Tiroid, Adem elmasının altında bulunan ve metabolizmayı kontrol eden hormonların salınmasından sorumlu olan bir bezdir. Hipotiroidizm, genellikle otoimmün hastalığın neden olduğu düşük tiroid hormonu üretimi durumudur.

Bilinçsiz ilaç tüketimi

Birçok ilacın yat etkileri olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir.  İhtiyacınız olmadan veya doktorunuz tavsiye etmeden ilaç kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ototoksik ilaçların İşitme kaybına neden olabileceği gibi var olan işitme kaybınızı artıracağı bir gerçektir. Eğer ilaç kullanacaksanız lütfen doktorunuza işitme kaybınız olduğunu belirtin.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +