İşitme kaybı yaşıyor musunuz?

İşitme kaybı herkesin başına gelebilir. Bugün 48 milyondan fazla Amerikalının bir dereceye kadar işitme kaybı var. Genellikle yavaş yavaş meydana geldiğinden, erken belirtiler belirsiz veya gözden kaçması kolay olabilir.

Murat CEBER

Kurucu
Uzman Odyolog

İşitme kaybının erken belirtileri

İşitme kaybı herkesin başına gelebilir. Zamanla aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilen çok yaygın bir fiziksel durumdur. Bu nedenle, bir noktada işitme duyunuzun azalmaya başladığını fark ederseniz şaşırmamalısınız. İşte dikkat etmeniz gereken bazı yaygın, erken işitme kaybı belirtileri. Bir veya daha fazla yaşıyorsanız, işitme testi zamanı gelmiş olabilir.

TV seyrediyor, müzik dinliyor veya telefonda konuşuyor olsanız da, diğerleri size sesin çok yüksek olduğunu söyleyene kadar gürültü seviyesinin tamamen normal olduğunu düşünebilirsiniz. Açıkçası, bazı insanlar daha hassas işitmeye sahip olacaklardır, ancak birkaç kişi size aynı şeyi çeşitli durumlarda söylediğinde, duymak için mücadele etme şansınız yüksektir. Bu nedenle, aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız çok yüksek sesle konuştuğunuz fikrini dile getirdiyse ve müzik ve televizyon alışkanlıklarınız da buna uyuyorsa, işitme testi zamanı gelmiş olabilir.

İşitme kaybı ortaya çıktığında, muhtemelen insanlar sizinle konuşurken her türlü yanlış anlamayla karşılaştığınızı göreceksiniz. Bu, işitme kaybının çok yaygın bir erken belirtisidir. Bu genellikle bir dizi yanlış yorumlamaya yol açabilir ve sizinle konuştuğunuz kişiler arasında iletişimsizliğe neden olabilir. Sık sık kendinizi insanların size söylediklerini yanlış buluyorsanız, işitme kaybı kesinlikle suçlu olabilir.

İşitme kaybından muzdarip olduğunuzun ilk işaretlerinden biri, kalabalıklar arasında bir konuşmayı takip etmekte zorlandığınız zamandır. Sık sık gürültülü bir ortamda sizinle kimin konuştuğunu ayırt etmekte güçlük çekiyorsanız, işitme kaybının erken aşamalarında olabilirsiniz.

Gerçekte,  kulak çınlaması  mutlaka işitme kaybının bir belirtisi değildir, ancak ikisi, özellikle işitme kaybı gürültü hasarıyla ilişkili ise, genellikle birlikte gider. Kulaklarınızda çınlama fark ederseniz, bir işitme uzmanına kontrol ettirmek isteyeceksiniz. Her iki koşulun da olması durumunda, işitme testi alma fırsatını da değerlendirmelisiniz. İşitme kaybınız varsa, araştırmalar , Miracle-Ear’daki gibi işitme cihazlarının hem tinnitusunuzu rahatlattığını hem de işitmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir

Başkalarından sürekli olarak kendilerini tekrar etmelerini istemek sadece size bir şey söylemeye çalışanlar için sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi rahatsız hissetmenize de neden olabilir. İşte tam da bu nedenle, işitme kaybından muzdarip insanlar, insanlar konuşurken, bir kelimeyi anlamasalar bile, genellikle başlarını sallamaya ve gülümsemeye başvururlar.

İşitme kaybının sosyal belirtileri

Birçok insan sosyal ortamlarda işitme kaybını telafi etmeye yardımcı olmak için uyarlanabilir davranışlar veya alışkanlıklar geliştirir. Bunu yaptıklarının farkında bile olmayabilirler! İşitme kaybının en yaygın iki erken sosyal belirtisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

  • Sosyal blöf : İşitme kaybı olanlar genellikle “sosyal blöf” yaparlar veya işitiyormuş gibi yaparlar. Söylenenleri anlıyor numarası yapacak şekilde davranabilirler. Örneğin, işitme kaybı olan bir kişi gülümseyebilir ve başını sallayabilir veya “bu ilginç” veya “uh-huh” gibi belirsiz ifadelerle yanıt verebilir. Sıklıkla, diğer insanların güldüğünü fark ederlerse onlara gülmek gibi, odadaki diğer insanların tepkilerinden de ipuçları alırlar.
  • Dudak okuma ve beden dili : Bir başka yaygın, ancak ince işitme kaybı davranışı, boşlukları doldurmaya yardımcı olmak için bir kişinin dudaklarının yanı sıra yüz ifadeleri, el hareketleri ve vücut dilini okumayı öğrenmektir. İşitme kaybı olanlar, söylenenleri açıklığa kavuşturmak için bu görsel ipuçlarına güvenmeye başlayabilir ve onları daha iyi gözlemlemek için konuşmacıya daha doğrudan bakabilir.

İşitme kaybına karşı önlem alın

İşitme kaybının bu erken işaret ve semptomlarından birkaçı size tanıdık geliyorsa, işitme kaybınız olabilir. Sorun değil – yalnız değilsin. İşitme kaybı yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız atmanız gereken ilk adım, işitme duyunuzu bir Mucize-Kulak İşitme Cihazı Uzmanı tarafından kontrol ettirmektir. Varsa işitme kaybının derecesini ve işitme cihazlarının işe yarayıp yaramayacağını belirlemeye yardımcı olurlar. İşitme cihazı teknolojisinin geniş kullanılabilirliği sayesinde , işitme kaybının hayatınızı kontrol etmesi gerekmez.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +