Sevdiklerinizle işitme kaybı hakkında konuşmaya nasıl başlayabileceğinizi öğrenin

İşitme kaybı, bireyleri çok farklı şekillerde etkiler. İşitme kaybı genellikle yavaş yavaş ortaya çıktığından bazı kişiler işitme kaybı olduğunu kabullenemezler ve bu gerçekle yüzleşmeleri zaman alabilir. Çevresindeki insanların bunu fark etmesinden rahatsız olan bireyler diğer insanlarla iletişim kurmaktan kaçınmaya başlarlar. Çevresindeki insanlar özellikle yakınları bunu fark edince farklı duygu durumları ortaya çıkabilir. Bu durumda onları işitme cihazı kullanmak için teşvik etmemiz gerekir. Bunun için uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Unutmayın onları işitme cihazı kullanmaya hazırlamak uzmanlarımızın ve sizin desteğinizle olacaktır. Aşağıda işitme cihazı kullanmazken bile onları iletişimden koparmadan nasıl dialog kuracağınızın bazı ipuçlarını verdik .

İşte sohbeti kolaylaştırmak için bazı ipuçları.

İşitme kayıplı bireylerden bazıları

İşitme kaybı başladığında sohbetleri takip etmek zor olabilir. Günlük yaşamlarında iletişimi neyin kolaylaştırabileceğini bilmek bu yönde en etkili yöndür. Akşam yemeği için daha sessiz bir yere gidebilirsiniz. Konuşurken televizyonun sesini veya fon müziğini kısmanız gerekebilir. Ve bunları yaparken ona bunu söyleyebilirsiniz. Örneğin: “Senin daha iyi anlaman için TV nin sesini kısmam gerekiyor ” gibi.. Bu tür bir diyaloğu düzenli olarak kurmak  hem sizin için stresi büyük ölçüde ortadan kaldırır hem de konunun tabusunu ortadan  kaldıracaktır.

Arka plan gürültüleri ve çevredeki sesler işitme kayıplı bireylerin anlamasını güçleştirmektedir. Sohbet ederken daha sessiz ve iyi aydınlatılmış yerleri tercih edin! 

İşitme kaybı, gün boyunca kişi üzerinde bir çok olumsuz etkilere sebep  olabilir. Sevdiğiniz kişi, iş yerinde  bütün gün duymaya çalışmaktan dolayı baş ağrısı çekebilir veya etrafındaki herkesin mırıldanması nedeniyle daha da kötüleşebilir. İşitme kaybıyla yaşamanın stresi daha fazla artırdığını unutmayın! Bu durumda  sizinle sohbet etmekten kaçınabilir.  Stresinin azalmasını bekleyin ve onunla sohbet edin.

İşitme kaybı olan birçok kişi, otomatik olarak konuştukları kişilerin dudaklarını takip etmeye  başlar. Bu nedenle, sevdiklerinizle doğrudan yüz yüze,  net ve doğal bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun. Dudaklarınızın şeklini bozacağı ve kelimeleri anlamayı zorlaştıracağı için sakız çiğnemeyin veya ağzınızda yiyeceklerle konuşmaya çalışmayın.

Durumunu kabullendikten sonra, belirlenmiş bir tanı tanımlamak için acele etmeyin. Lisanslı bir uzmanın değerlendirmesini tercih edin. Bu kontrollerin her yıl 50 yaşını geçmiş bireyler için rutin bir uygulama olduğunu kabullendirin. Biz sizin için bu testleri ücretsiz olarak yapacağız.

Sevdikleriniz işitme kaybı belirtileri gösteriyorsa, yaşayabilecekleri birçok ek duygusal kargaşa vardır. İşlem yapmaya tam olarak hazır olmayabilirler veya işlemek için ek zamana ihtiyaçları olabilir. Onları davranışlarına dikkat etmeleri için cesaretlendirin ve gördüklerinizle aynı şeyleri fark edip etmediklerini görün. Onlara biraz daha bilinçli olmaları için biraz zaman tanıyın ve birkaç ay sonra tekrar konuşmayı deneyin. İşitme kaybı duygusal bir yolculuk olabilir ve bir kişinin harekete geçmeye hazır hale gelmesi genellikle yıllar alır. Konunun dokunaklı doğasına saygılı bir yaklaşım sergilemek ve samimi destek sunmak, süreci kısaltmaya ve sevdiklerimizi daha iyi günleri duymaya yaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +