İşitme kaybı ve Demans bağlantılı mı?

İşitme kaybı ile demans arasında bir bağlantı olduğunu gösteren birçok çalışma var. Müdahale edilmeyen işitme kaybı kişileri yanızlığa yöneltmektedir. Bu durum demansın hızlanmasına neden olabilmektedir. İyi haber, işitme kaybını agresif bir şekilde tedavi etmenin aslında bilişsel gerilemeyi ve bunamayı önlemeye yardımcı olabileceğidir.

İşitme kaybı ve demans ile ilgili çalışmalar

Bir çalışmada bilim adamları, bir kişinin işitme kaybı ne kadar fazlaysa, bilişsel gerileme olasılıklarının da o kadar yüksek göründüğünü buldular. Hafif, orta ve şiddetli işitme kaybı, olasılıkların sonraki on yıldan fazla bir sürede sırasıyla iki, üç ve beş kat daha fazla olduğu anlamına geliyordu.
2013 yılında yapılan bir çalışmada, konuşmaya müdahale edecek kadar şiddetli işitme kaybı olan katılımcıların, altı yıllık bir süre içinde, normal işitenlere göre bilişsel yeteneklerinde yüzde 30 ila 40 daha hızlı bir düşüş olduğu bulundu.
Son olarak, 2018 yılında yapılan bir çalışmada, işitme kaybı olan bireylerin bunama riskinde iki kat artış, bilişsel gerileme ve diğer bazı olumsuz sağlık sorunları ile bağlantılı olduğu bildirilmiştir.

İşitme kaybı bunama ile nasıl bağlantılıdır?

İşitme kaybı ve demans bağlantısının birkaç nedeni vardır.

  1. İlki, araştırmacıların bilişsel yük olarak adlandırdığı şeydir. İşitme kaybınız varsa, beyninizin sesi işlemek için çok daha fazla çalışması gerekir. Bu, diğer bilişsel etkinlikler için kullanılabilecek kaynakları ortadan kaldırır.
  2. Diğer bağlantı sosyal izolasyonla ilgilidir. Yalnızlık veya izole hissetme ile bunama arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteren çok sayıda çalışma var. İşitme güçlüğünüz olduğunda, arkadaşlarınızla, ailenizle ve meslektaşlarınızla sohbetlere katılmak veya sosyal olarak etkileşim kurmak daha zordur.
  3. Üçüncü bir bağlantı, işitme kaybınız olduğunda artık işitme duyunuzun artık o kadar çok sesi almadığı gerçeğidir, bu da işitme duyunuzun beyninize daha az sinyal gönderdiği anlamına gelir. Sonuç olarak, beyin fonksiyonunuz azalmaya başlar.

Pek çok araştırmacı, tüm bu bağlantıların muhtemel olduğuna ve muhtemelen üçünün de birleşimi olduğuna inanıyor.

İşitme cihazları demansı önlemeye yardımcı olabilir

Birisinin demans için artmış bir risk altında olması, o kişinin onu geliştireceğinden emin olduğu anlamına gelmez. Ancak, bu durumun etkilerini önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır .

Bazı uzmanlar, işitme kaybının orta-ileri yaşlarda tedavisinin dünya çapında demans vakalarının % 9’unu önleyebileceğine inanıyor . İşitme cihazları, gürültüye bağlı veya yaşa bağlı işitme kaybını tedavi etmenin en etkili yoludur.

İşitme duyunuzu korumak için asla geç değildir

Konserlerde fazlaca yüksek sese maruz kalmaktan,  silah atışlarından ve özellikle gürültülü işyerleri, endüstri sanayindeki makina seslerinden  veya eğlence ortamlarında bulunan yüksek sesli gürültüden kaçının veya çevre gürültüsünü azaltacak kulak tıkacı gibi işitme koruması kullanın .
Pratik sağlıklı yaşam tarzı , sigaradan sakınmak,  iyi yeme ve egzersiz gibi seçimler. Bu, vücudunuzun mümkün olan en iyi şekilde kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.
50 yaş üzeri her birey mutlaka bir işitme testi yaptırmalı, özellkle 60 yaş üzerindeyseniz her yıl işitmenizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.
İşitme kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız , ücretsiz işitme değerlendirmenizi planlamak ve işitme kaybı tedavi seçeneklerini tartışmak için yakınınızdaki bir CMR işitme merkezine ulaşın . İşitme kaybının doğru şekilde tedavi edilmesinin genel sağlığınız ve refahınız üzerinde büyük bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır!

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +