İşitme Kaybı ve Depresyon Bağlantılıdır

Ruh sağlığı bilinci

Akıl sağlığı, düşünceler ve duygulardan günlük faaliyetlere kadar hayatımızın hemen her alanını etkiler. Bir noktada muhtemelen endişeli, sinirli, yorgun veya üzgün hissettiniz, bu da dış dünya ile nasıl etkileşim kurduğunuzu etkilemiş olabilir. Bazen yeterince uyumadığımızda, ertesi gün kötü bir ruh hali içinde olacağız. Öngörülemeyen bir sonucu olan bir durum konusunda endişeliysek, endişeli hissedebiliriz.
Bunlar ilişkilendirilebilir insan duygularıdır. Ancak iki hafta veya daha uzun sürdüklerinde, daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Tedavi edilmeyen işitme kaybı, aslında depresyon gibi zihinsel sağlık komplikasyonları olasılığını artırabilir, ancak düzenli işitme testleri yaptırmak ve tedavi aramak yardımcı olabilir.

Depresyon nedir?

İnsanlar depresyon yaşadığında yemek pişirmek, arkadaşlarla zaman geçirmek ve egzersiz yapmak gibi günlük eylemler çok zor olabilir. Bireyler, uzun süreli üzüntü duyguları, düşük enerji, iştahsızlık ve hatta normalde neşe getirecek, sosyal izolasyona ve sosyal geri çekilmeye yol açabilecek faaliyetlere karşı ilgi kaybı yaşayabilir. Depresyon için risk faktörleri karmaşıktır. Tedavi edilmemiş işitme kaybı ile birlikte genetik, biyolojik, çevresel ve psikolojik unsurların bir kombinasyonunu içerebilirler. Ne yazık ki, davranış değişiklikleri olsa bile depresyona katkıda bulunan bu koşullardan bazıları kaybolmayacaktır.
Hastalığın koşulları kişiden kişiye farklılık gösterse de (ve genellikle önlenemez), çeşitli farklı tedavi seçenekleri semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Örneğin, depresyonu olan birinin tedavi edilmemiş işitme kaybı varsa, yaşam kalitesini iyileştirmek için işitme cihazlarını kullanabilir. Günümüzün gelişmiş işitme cihazlarının sadece canlı bir ses deneyimi yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda işitme kaybı ve depresyonu olanlar için ruh sağlığını iyileştirme kapasitesine sahip olmaları oldukça dikkat çekicidir.

İşitme kaybı ve depresyon nasıl bağlantılıdır?

Amerikan Odyoloji Akademisi’nden yapılan bir araştırma, bu demografide, işitme yardımı almayan kişilerin daha yüksek üzüntü oranları bildirdiklerini ve daha sık olarak başkalarının sebepsiz yere kızgın olduğu algısına sahip olduklarını buldu. Bu insanların aynı zamanda sosyal izolasyon ve sosyal geri çekilme yaşama olasılığı çok daha yüksekti.
Bunlar ilişkilendirilebilir insan duygularıdır. Ancak iki hafta veya daha uzun sürdüklerinde, daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Tedavi edilmeyen işitme kaybı, aslında depresyon gibi zihinsel sağlık komplikasyonları olasılığını artırabilir, ancak düzenli işitme testleri yaptırmak ve tedavi aramak yardımcı olabilir.

İşitme cihazları ruh sağlığını geliştirir

İşitme cihazları ile insanlar başkalarıyla daha kolay iletişim kurabilir ve bu doğal olarak yalnızlık duygularının üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Yeni arkadaşlar edinmek için daha iyi bir fırsata sahip olacaklar, ortak aktivitelerden keyif alacaklar ve kendilerini daha bağımsız hissetme eğiliminde olacaklar. Çalışma , işitme cihazı tedavisinden önce ve sonra o kadar önemli farklılıklar gördü ki, aile üyeleri davranış değişikliklerini katılımcıların kendilerinden daha belirgin buldu.

Depresyon kulak çınlamasına neden olabilir mi?

İnsanların kulakta bir uğultu veya çınlama duyduğu bir durum olan Tinnitus, dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olup, bazen insanların günlük aktivitelerine devam etmesini imkansız hale getirir. Kanıtlar, tinnitus ve depresyon arasında (anksiyeteye ek olarak) güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir .
Tinnitus iyileştirilemezken, modern işitme cihazları, tinnitus semptomlarını statik gürültü, okyanus dalgaları ve Notch Terapisi ile hafifletmek için tasarlanmış programlara sahiptir . Tinnitus depresyonu, bilişsel davranışçı terapi ile de tedavi edilebilir.

İşitme testini teşvik edin

Hayatınızda işitme güçlüğü çeken bir aile üyeniz, arkadaşınız veya başka bir kişi varsa, yardım etmeye istekli olabilirsiniz. İşitme cihazları birçok yönden yaşamı değiştirebilir. İnsanları kahkaha, müzik ve aradaki tüm güzel seslerle tanıştırabilirler. Ancak bazı kişilerin ihtiyaç duydukları işitme yardımı konusunda hevesli olmayabileceklerini ve hatta farkında olmayabileceklerini unutmayın.

Birine nasıl işitme cihazı taktıracağınızı düşünmek yerine, konuyu ne kadar önemsediğinizi gösteren nazik bir şekilde nasıl ortaya koyabileceğinizi düşünün. Duygularını dinlemek ve onlara tüm dikkatinizi vermek uzun bir yol kat edecektir. Sadece endişenizi göstermek – ve nasıl tepki verirlerse versin destekleyici olmak – potansiyel sosyal izolasyon veya sosyal geri çekilme duygularına yardımcı olabilir.

Birine işitme cihazına ihtiyacı olduğunu nasıl söyleyeceğinizi düşünürken, sohbeti başlatmak için şu açık uçlu cümleleri kullanmayı düşünün:

  • “Daha sık ‘ne’ dediğini fark ettim. Sen de böyle hissettin mi? “
  • Son işitme testinin ne zaman olduğunu biliyor musun? Uzmanlar yılda bir kez gitmenizi tavsiye ediyor. “
  • “Bugünün işitme cihazlarının pek çok faydası var. En son teknolojiye bakmalı mıyız? “

Ruh sağlığını iyileştirmek için ek faaliyetler

Tedavi edilmeyen işitme kaybı ve depresyon eşzamanlı olduğunda, sorunu işitme cihazlarıyla ele almak çoğu zaman sıkıntının bir kısmını giderebilir. Yine de, tedavi edilmemiş işitme kaybı bir faktör olsun ya da olmasın, bazı ek önlemler ruh sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kendinize olumlu onaylar söylemek, minnettar olduğunuzu yazmak, başkalarına yardım etmek ve güvendiğiniz birine açılmak, iyi bir zihinsel sağlık geliştirmenin olumlu (ve kolay!) Yollarıdır. Aktif olmak (yürüyüşe çıkmayı veya spor salonuna gitmeyi düşünün), tüm gece kaliteli bir uyku çekmek ve kafein ve alkol alımını sınırlamak da zihinsel dengeyi destekleyebilir ve sağlıklı bir ruh hali geliştirebilir.

Bu uygulamalar kesinlikle sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olur, ancak bazen akıl sağlığı sorunlarını tedavi etmek için profesyonel yardım gerekir.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +