İşitme Cihazı ve Odyoloji Terminolojisi

İşitme Sağlığı Sözlüğü

Odyogramdan kulak çınlamasına kadar, işitme kaybı ve işitme cihazı teknolojisi için yaygın olarak kullanılan tüm terimleri bulun.

İşitme Cihazı Özellikleri Açıklaması

Aftercare, işitme cihazlarınızı satın aldıktan sonra sağlayıcınızdan alacağınız tüm bakım ve desteği içerir. Buna düzenli muayeneler, işitme cihazı temizliği, kulak muayenesi ve yıllık işitme testleri dahildir.

Uçak kulağı, orta kulaktaki ve dış kulaktaki hava basıncı senkronize olmadığında, kulak zarınıza ve diğer orta kulak dokularına baskı uyguladığında oluşur. Bildiğiniz gibi, sorun genellikle uçak kalkarken veya alçalırken daha kötüdür. Hızlı bir yutma veya esneme genellikle kulakları “patlatır” ve rahatsızlığı azaltır.

Bir işitme sağlığı uzmanı tarafından gerçekleştirilen bir işitme testi, bir hastanın işitme kaybından muzdarip olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek bir dizi testten oluşur. İşitme testlerinden elde edilen sonuçlar genellikle işitme yeteneğinizin ayrıntılı bir tanımını veren bir grafik olan odyogram şeklinde görüntülenir.

Bu en geleneksel modeldir: küçük, kavisli bir kılıf ve kulak kanalına giren ince, şeffaf bir tüp ile kulağın arkasına oturur. Yeni modeller, önceki nesil işitme cihazlarından çok daha az görünür. BTE işitme cihazı çok yönlüdür ve çoğu işitme kaybı türü için mükemmel tedavi sağlar.

Kulağın derinliklerine sığacak şekilde biçimlendirilmiş CIC’ler neredeyse görünmezdir ve kulağın kendisi tarafından korundukları için daha az dış (örneğin rüzgar) gürültü alma eğilimindedir. Bu stile aday olup olmadığınızı belirlemek için bir Miracle-Ear danışmanıyla görüşün. Hafif ila orta dereceli işitme kaybı için tipik olarak uygundur.

Desibel, sesi ölçmek için kullanılan bir birimdir. Desibel (dB) ölçeği, kulaklarımızın artan yoğunlukta duyabildiği seslere dayanmaktadır. 0 desibel seviyesi neredeyse tamamen sessizdir. Uzmanlar, 85 desibelin üzerindeki herhangi bir gürültünün işitme kaybına neden olabileceği konusunda hemfikir.

Geri bildirim, işitme cihazı kullananların bazen deneyimledikleri rahatsız edici ıslık veya yüksek çınlama sesini ifade eder. Geri bildirim yönetimi, bir işitme cihazının geri bildirim oluşumlarını azaltmak için gelişmiş bir sistemle donatılması anlamına gelir.

Bu basitçe, çevrenizdeki seslere göre işitme cihazınızın amplifikasyon ayarlarını kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. İşitme cihazı ayrıca bu ayarları saklayabilir, böylece örneğin her seferinde ayarları yeniden ayarlamak zorunda kalmadan iş, ev ve en sevdiğiniz restoran gibi ortamlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, bazı işitme cihazları tercih ettiğiniz ayarları öğrenebilir ve ortamları değiştirdiğinizde programlar arasında otomatik olarak geçiş yapabilir.

İşitme cihazı, kulağa oturan ve işitme kaybı olan bir kişiye yardımcı olan küçük bir dijital cihazdır. İşitme cihazları, sesleri işleyerek ve yükselterek çalışır.

Tiyatrolar, stadyumlar ve toplu taşıma istasyonları gibi birçok kamuya açık ortam, indüksiyon döngü sistemleriyle donatılmıştır. Bu sistemlerde mikrofonlar, sesi kalıcı olarak monte edilmiş bir endüksiyon döngü teline (genellikle tavanda veya halının altında bulunur) iletir, böylece bir akım oluşturur ve bir elektromanyetik sinyal oluşturur. Belirli bir ayarda kullanıldığında, işitme cihazları bu sinyali doğrudan alabilir ve kullanıcılar sesi istedikleri gibi ayarlayabilir. Etki, bir sesin işitme cihazınız tarafından doğrudan kulaklarınıza iletilmesiyle aynıdır.

ITE’den daha küçük ve çok dikkat çekmeyen ITC, kısmen kulak kanalına sığar. Küçük boyutu nedeniyle, ITC, kolay ayarlama için uzaktan kumanda aksesuarları seçeneğiyle birlikte gelir. Hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişiler için idealdir.

Bu, vertigo ataklarına (dönme) neden olan bir iç kulak hastalığıdır.

Bu, takması kolay, gizli, rahat bir tasarımdır. BTE’ye benzer şekilde kulak kanalının içine oturur. Bu işitme cihazı, kulaklarındaki hislere duyarlı, hafif ila orta derecede işitme kaybı olanlar için mükemmel bir seçimdir.

Sensörinöral işitme kaybı , iç kulaktaki sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanır ve işitme cihazlarıyla tedavi edilebilir. Gürültüye bağlı işitme kaybı olarak da bilinir.

Tinnitus , kulaklarda çınlamaya veya uğultuya neden olan bir durumdur. Bu durum işitme cihazlarıyla tedavi edilebilir veya yönetilebilir.

Bir kulakta yardım edilemeyen işitme kaybı olduğunda, Kablosuz CROS ve BiCROS çözümü bazı işitme cihazlarında her iki taraftan gelen sesleri duymanıza izin vermek için mevcuttur.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +