Kulaklarınızı ve işitme duyunuzu korumak için kolay adımlar

Doğru kulak bakımını anlamak, hem işitme duyunuzu hem de işitme cihazlarınızın etkinliğini korumada önemli bir rol oynamaktadır.

Kulaklarınızı temizlemenin en iyi yolu

İster inanın ister inanmayın, kulaklarınız kendi kendini temizler. Bu, onları gerçekten temizlemenize gerek olmadığı anlamına gelir. Pamuklu çubuklar ve kulak mumları aslında kulak zarınıza zarar verebilir ve bu da iletim tipi işitme kaybına yol açabilir . Aşırı miktarda kulak kiri birikimi yaşıyorsanız, KBB hekimine danışmanız önemlidir.

Dikkate alınacak diğer faktörler

Gürültülü bir ortamda mı çalışıyorsunuz yoksa yaşıyor musunuz? Kulaklarınız hassastır ve 85 desibelin üzerinde sesler duyduğunuzda işitme duyunuza kalıcı olarak zarar verebilir. Yüksek sese maruz kalacağınızı biliyorsanız, koruyucu kulaklıklar veya kulak tıkaçları takın.

Diyetin hem sağlığınızda hem de duyma şeklimizde çok önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Aslında araştırmalar, yediğimiz yiyecek türleri ile yaşlandıkça işitme kaybına yatkınlığımız arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Hangi tür yiyecekleri yemeniz gerektiği ve tüketmeniz gereken kalori miktarı hakkında kesin bir kural olmasa da, bugün sağlıklı beslenme alışkanlıklarını uygulamak, yarın daha iyi duymanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Sıklıkla aspirin veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanmak aslında geçici veya kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Bunun nedeni, bu tür ilaçların ototoksik olarak sınıflandırılmasıdır, bu da zamanla kulaklarınızı kelimenin tam anlamıyla zehirledikleri anlamına gelir. Kendinizi kötü hissettiğinizde yardımcı olması için ağrı kesiciler kullanırken, her gün ilaç almak kulaklarınızda kalıcı hasara neden olabilir. Aldığınız mevcut ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza danışın.

Sanki sigarayı bırakmak için yeterli neden yokmuş gibi, artık listeye işitme kaybı riskini artırabilirsiniz. Sigarada bulunan kimyasallar kulağınızın sesi işleme şeklini etkileyebilir. Aslında, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre işitme kaybına sahip olma olasılığının yüzde 15 daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Kulak Bakımı Neden Önemlidir?

İşitme kaybı, çeşitli farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Çocuklarda en sık görülen tip olan iletim tipi işitme kaybı, dış veya orta kulağınızda sorunlar olduğunda ortaya çıkar. Sensörinöral işitme kaybı, iç kulaktaki duyu hücrelerinde hasar oluştuğunda veya uzun bir süre yüksek sese maruz kaldığınızda ortaya çıkar. Kulağınızın farklı bölgelerinde meydana gelebilen karışık işitme kaybı, bu ikisinin birleşimidir. Mikst tipi işitme kaybı rahatsızlığın meydana geldiği yere göre bir kısmı iyeleştirilebilirken bir kısmı kalıcı hale gelebilir. Bunun nedeni kulak zarlarınızın, işitmenize yardımcı olmak için uyumlu bir şekilde çalışan üç küçük kemikten oluşmasıdır. Aslında toplu olarak kemikçikleriniz olarak bilinen bu kemikler, insan vücudundaki en küçük kemikler arasındadır. Ayrıca en kırılganlar arasındadırlar.
İşitme kaybı ölümcül değildir, ancak bir dizi sağlıkla ilgili sorunlara yol açabilir. Demans ve depresyon tedavi edilmemiş işitme kaybıyla ilişkilendirilmiştir, bu nedenle kulaklarınızı düzenli olarak kontrol ettirdiğinizden emin olun. Sonuçta, kulak bakımı sadece işitme sağlığınızı değil aynı zamanda genel sağlığınızı da iyileştirir. işitmenizin komple değerlendirilmesi için CMR merkezlerine başvurabilirsiniz.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +