İşitme yeteneği, çocukların büyüdükçe konuşma ve dil becerilerinin gelişmesi için önemlidir. Çocuklarda işitme kaybı, geçmişte genellikle 2 yaşına gelene kadar, henüz konuşulmadığı belli oluncaya kadar fark edilemezdi.

Araştırmalar, 6 aylıktan önce çocuklarda işitme kaybına yönelik tespit ve müdahalenin, 6 aylıktan sonra yapılan müdahaleye göre önemli ölçüde daha iyi sonuçlara yol açtığını göstermiştir.

Sonuç olarak, Türkiye’deki hastanelerde Yenidoğan İşitme Taraması’nın evrensel hale gelmesiyle birlikte işitme kaybı olan çocuklar daha erken yaşlarda tanımlanarak tedavi edilebilmektedir.

Çocuklarda İşitme Kaybı

Çok sayıda çocuk işitme kaybının hafif derecede olması ya da slope dediğimiz yüksek frekans bölgesinde oluşan işitme kaybından dolayı işitme kaybı fark edilemeyebilir. Hatta zamanla çok başarılı dudak okumalar edinerek ailenin işitme kaybına sahip olabileceği düşüncesinin ekarte edebilmektedir.

Çocuğunuzun işitme kaybının şiddetine ve nedenine bağlı olarak, işitme cihazları, koklear implantlar, gerekli ise yardımcı dinleme cihazları (FM) ve konuşma terapisi kombinasyonu, tedavi biçimler olarak önerilebilir.

Çocuğun buşon birikmesi, kulak iltihabı veya geçici işitme kaybına neden olan başka bir problemi varsa, kulak, burun ve boğaz hekimi sizden geçici olarak işitme engelinin tedavi edilmesini sağlamak için bir yöntem önerecektir.

Çocuklarda İşitme Kaybı Ne Kadar Yaygındır?

İstatistiklere göre, her 1000 yenidoğan bebek içinde yaklaşık 3 bebek, işitme kaybına sahiptir. Sağlık Bakanlığının verilerine göre; her 1000 çocuktan 7’si işitme kaybından etkilenmekte ve 1-17 yaş arasında teşhis konulmaktadır. Ne yazık ki işitme kaybı, çevremizdeki gürültü nedeniyle gençlerde daha yaygındır. 2013 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, 6 ila 19 yaş arasındaki çocukların ve ergenlerin en az yüzde 12’sinin aşırı gürültüye maruz kalması nedeniyle işitme durumlarında kalıcı hasar gördükleri tahmin edilmektedir.

Çocukluk Çağında İşitme Kaybı Nedenleri

İster doğuştan gelen olsun, isterse de sonradan kazanılmış olsun, çocuklarda işitme kaybının çeşitli olası nedenleri vardır.

 • İletim Tipi İşitme Kaybı
  Dış kulak, kulak zarı veya orta kulaktan kaynaklanan problemlerden dolayı meydana gelen işitme kaybıdır. Doktor kontrolünde genellikle medikal veya cerrahi müdahale ile düzelebilir. Cerrahi veya medikal tedavinin uygulanamadığı veya yetersiz kaldığı durumlarda işitme cihazı veya kemik yolundan iletim sağlayan işitme cihazı veya kemik implant uygulamaları ile işitme sağlanabilmektedir.
 • Sensorinöral İşitme Kaybı
  İç kulak’ta veya işitme sinirlerindeki hasara bağlı olarak gelişen işitme kaybıdır. Cerrahi veya medikal tedavisi yoktur. İşitme cihazı veya koklear implant uygulaması ile duyma sağlanmaktadır.
 • Mikst Tipi İşitme Kaybı
  İç ve orta kulaktaki patolojilere bağlı olarak gelişen işitme kaybını ifade etmektedir. Cerrahi veya medikal tedavi uygulansa da işitme kaybında kalıcı hasar oluştuğundan yeteri kadar işitme sağlanamamaktadır. İşitme cihazı veya kemik implantlar işitmenin iyilleştirilmesine yardımcı olmaktadır.
 • İşitsel İşlemleme Bozukluğu
  İşitme veya konuşma sinyallerinin kokleardan işitsel kortekse kadar giderken kullandığı sinirlerde meydana gelen işitme kaybı türüdür.

Ebeveynlerin, bakıcıların, doktorların, öğretmenlerin ve diğerlerinin çocuklarda işitme kaybının belirtilerini ve derecelerini bilmeleri önemlidir, çünkü erken işitme kaybı (özellikle teşhis edilmemiş olan) uzun süreli etkileri olan, çocuklar için önemli gelişim ve duygusal sorunlara neden olabilir.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +