Piyasadaki ses yükselticiler ile işitme cihazları arasındaki fark nedir?

İşitme amplifikatörleri veya çözümleri arıyorsanız, muhtemelen kişisel ses yükseltici ürünleri adı verilen düşük maliyetli bir seçeneğe rastladınız. Peki bu ses güçlendirici cihazlar tam olarak nedir ve işitme cihazlarından nasıl farklıdır?

Murat CEBER

Kurucu
Uzman Odyolog

İşitme cihazları arasındaki üç fark

Fark # 1: Ürün sınıfı

Ses Güçlendiriciler, işitme kaybı olmayanlar için temel ses yükselticileridir. FDA bunları düzenlemiyor ve “işitme engelli olmayan tüketiciler için çevresel sesleri artırmak” için tasarlandıklarını söylüyor. Öte yandan, işitme cihazları, işitme kaybını telafi etmesi ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmesi amaçlanan FDA tarafından düzenlenen tıbbi cihazlardır.

Fark # 2: Amplifikasyon stili

Çoğu ses güçlendirici, duymak istemediklerinizi bile, belirli bir yarıçap içindeki tüm sesleri yükseltir. Bu aslında işitmenize (yardım etmek yerine) zarar verebilir. Modern işitme cihazları ise geniş bant teknolojisi ve filtreleri kullanarak duymanız gereken sesleri seçici bir şekilde yükseltirken arka plan gürültüsünü ve geri bildirimi azaltır. Bu, büyük bir fark yaratabilir – örneğin, tüm sesleri eşit olarak yükseltmenin (bir arkadaşınızın konuşması ve buna arka plan gürültüsü eklendiğinde) bir konuşmayı anlamayı neredeyse imkansız hale getirdiği gürültülü bir ortam yaratacaktır.

3. Fark: Uyum ve özellikler

Çoğu Ses Güçlendiriciler, yalnızca bir mikrofon, amplifikatör ve alıcıdan (mini hoparlör) oluşur. Ek olarak, yalnızca standart ayarlarda bulunurlar ve genellikle herkese uyan tek bir boyuttadırlar. Bununla birlikte, işitme cihazları, özel işitme kaybınıza ve dinleme ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde bir işitme sağlığı uzmanı tarafından özel olarak programlanmıştır. İşitme cihazları, yönlü mikrofonlar, kulak çınlaması kontrolü ve akış yetenekleri gibi gelişmiş özelliklere sahiptir. Ayrıca güvenli ve ultra rahat bir oturuş için özel olarak kalıplanabilirler.

Ses Yükselticilerin gizli tehlikeleri

İşitme cihazları gibi düzenlenmedikleri için, Ses Güçlendiriciler sesi genellikle bir kişinin işitmesine gerçekten zarar verecek – yardımcı olmayacak – bir seviyede verme yeteneğine sahiptir. Ek olarak, bu aletlerin ek aparatlarının tasarımı kulak kirini kulak kanalının derinliklerine itebilir ve tıbbi müdahale gerektiren etkilenmiş kulak kiri potansiyeli yaratabilir.

Reçetesiz satılan işitme cihazları

İşitme cihazı kişiye özel olarak programlanan ve bir çok algoritmaya,  yazılıma ve bir çok filtrelere sahip olan teknolojilerdir.   İşitme fizyolojisini iyi bilen üniversitede odyoloji bölümünden  mezun olan kişiler tarafından ayarlanmaktadır. Bu ayarların özenle palanlanması ve rutin kontrollerin yapılması işitme sağlığınız için çok önemlidir. İnternet üzerinden satılan ve işitme cihazı diye belirtilen aletlere sakın aldanmayın. 

Sizin için doğru işitme cihazını seçin

Sizin için en iyi işitme cihazını seçmeye gelince, işte uymanız gereken iyi bir kural: Lisanlı bir işitme sağlığı uzmanı (Odyolog veya odyometrist) tarafından takılması gerekmediği sürece – nasıl sınıflandırılırsa sınıflandırılsın – işitme kaybı için herhangi bir ürün satın almayın. Bu, ihtiyaçlarınızın karşılanmasını ve en önemlisi işitme sağlığınız  güvende olmasını sağlayacaktır. Bizden randevu alarak konu hakkında uzmanlarımızdan daha fazla bilgi alabilirisniz.

Sağlığınıza yatırım yapın

İşitme cihazı satın almak, genel sağlığınıza ve zindeliğinize yapılan bir yatırımdır. İşitme duyunuza yatırım yaptıktan sonra, yeni dijital cihazlarınızın faydalarını en üst düzeye çıkarabilmeniz için odyologlarımız sizlere yardımcı olacaktır. 

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +