Tinnitus rahatlaması için ipuçları

Kulaklarınızda sürekli bir çınlama duyuyor musunuz? Ya da belki bir uğultu, kükreme veya tıslama? Herhangi bir dış uyaran olmaksızın bu ses algısı, tinnitus olarak bilinir ve nüfusun yaklaşık yüzde 15 ila 20’sini etkiler.
Ancak kulak çınlaması tıbbi bir durum değildir. İşitme kaybı veya kulağa travma gibi altta yatan bir sorunun belirtisidir. Şu anda tinnitus için bir tedavi olmamakla birlikte, tinnitusunuzu yönetmenin birkaç yolu vardır. Tinnitus ile yaşamak için bu ipuçları, hem başa çıkmanıza yardımcı olmak hem de hayatınızdan tam anlamıyla zevk almak için tasarlanmıştır.

Tinnitus ipucu 1: Arka plan gürültüsünden yararlanın

Çınlamada anında rahatlama, radyoyu açmak kadar basit olabilir. Daha fazla gürültü eklemek mantığa aykırı görünebilir, ancak sessiz ve sessiz bir ortamda olmak, kulak çınlamasıyla ilgili seslere odaklanma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Hafif müzik veya doğa sesleri gibi bazı arka plan gürültülerini eklemek, dikkatinizi çınlamadan uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Tinnitus 2. ipucu: Stresi ve kaygıyı azaltın

Stres ve anksiyete, kulak çınlamanızı daha da kötüleştirebilir, bu nedenle etkilerini olabildiğince en aza indirmek önemlidir. Tinnitusunuzu rahatlatmak ve tedavi etmek için derin nefes alma, farkındalık, meditasyon veya yoga gibi teknikleri kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, düzenli egzersiz stres giderici olarak yardımcı olur ve genel sağlığınızı artırır. Yine de, tinnitus tedavinizin mutlaka yüksek etkili olması gerekmez. Dışarıda basit bir yürüyüşün kulak çınlamanızın neden olduğu stresi ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabileceğini görebilirsiniz.
Ancak kulak çınlaması tıbbi bir durum değildir. İşitme kaybı veya kulağa travma gibi altta yatan bir sorunun belirtisidir. Şu anda tinnitus için bir tedavi olmamakla birlikte, tinnitusunuzu yönetmenin birkaç yolu vardır. Tinnitus ile yaşamak için bu ipuçları, hem başa çıkmanıza yardımcı olmak hem de hayatınızdan tam anlamıyla zevk almak için tasarlanmıştır.

Tinnitus 3. İpucu: Tinnitus ve diyet

Bazı insanlar diyetleri ile kulak çınlaması semptomları arasında bir ilişki olduğunu bildiriyor. Bilim henüz yerleşmemiş olsa da, alkol, nikotin, kafein veya yüksek şekerli yiyecekler tüketmenin, kulak çınlamanızı nasıl deneyimlediğiniz üzerinde bir etkisi olabilir. Durumun bu olabileceğinden şüpheleniyorsanız, olası sorun çıkarıcıyı birkaç hafta diyetinizden çıkarmayı deneyin.

Spesifik bir tür tinnitus – pulsatil tinnitus – kan damarlarıyla yakından bağlantılıdır. Yüksek tansiyon, bu tür kulak çınlaması semptomlarını daha belirgin hale getirebilir. Düzenli egzersizle birlikte yemek seçimleri, kan basıncını ve pulsatil tinnitus semptomlarının şiddetini düşürmeye yardımcı olabilir.

Tinnitus ipucu 4: Tinnitus terapileri

Tinnitus semptomlarını ve bunların yaşamınız üzerindeki etkilerini en aza indirmeye yardımcı olacak birkaç tedavi seçeneği vardır. Davranış terapileri, kulak çınlamasına karşı duygusal tepkinizi hedefler ve öfke veya depresyon gibi olumsuz duygusal tepkileri ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu terapilerden en popüler olanı bilişsel davranışçı terapi veya kısaca BDT olarak adlandırılır. Olumsuz düşünce kalıplarını ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve genel yaşam kalitesinde bir artışa yol açabilir. Tinnitusu tedavi etmek için kullanılan diğer davranışsal terapi teknikleri arasında kabul ve bağlılık terapisi (ACT), tinnitus aktiviteleri tedavisi (TAT), tinnitus yeniden eğitim terapisi (TRT) ve progresif tinnitus yönetimi (PTM) bulunur.
Ses terapisi, kulak çınlaması semptomlarını tedavi etmek için harici seslerin kullanılmasıdır. Genel olarak, kulak çınlaması için ses terapisini kullanmak için iki farklı yaklaşım vardır. Maskeleme, tinnitus semptomlarını örtmek veya bastırmak için sesin kullanılmasıdır ve alışkanlık, beyni kulak çınlamasını görmezden gelmek için yeniden eğitmek için – genellikle davranışsal terapi ile birlikte – sesin kullanılmasıdır.
Tinnitus maskelemeli işitme cihazları , en yaygın ve etkili ses maskeleme cihazlarından biridir. Tinnitus maskeleme özellikleri olmasa bile, bazı hastalar işitme cihazı kullanmanın normalde kulak çınlamasının şiddetini azalttığını bildirmektedir. İşitme cihazına ihtiyacınız yoksa, piyasada bulunan birçok özel ses maskeleme cihazından veya mevcut uygulamalardan birini düşünmek isteyebilirsiniz. Bu cihazlar, tinnitus semptomlarını örtmek için genellikle sakinleştirici sesler veya bir tür beyaz, pembe veya kahverengi gürültü kullanır.

Tinnitus ipucu 5: Destek grupları

Bazı kuruluşlar, tinnitus ile ilgili destek grupları tüm ülkede, hatta bazıları çevrimiçi olarak yönetmektedir. Tinnitus ile yaşayan diğer insanlarla bağlantı kurarak, durumunuz hakkında bir bakış açısı elde edebilir, en son tedavi seçeneklerinden haberdar olabilir ve duygusal destek bulabilirsiniz. Topluluğunuzdaki bir destek grubunu araştırmayı düşünün; Günlük yaşamınızı etkileyen sağlık sorunları ile uğraşırken sayılarda güç bulmak oldukça yaygındır.
Tinnitus ile yaşayan 20 milyon kadar Amerikalıdan biriyseniz, bugün randevu almaktan çekinmeyin , doktorunuzla veya işitme cihazınızla Mucize-Kulak işitme uzmanıyla konuşun. Uzman tıbbi tavsiye alarak ve kişisel bir kulak çınlaması tedavi planı oluşturarak, kulak çınlamasıyla mümkün olduğunca tam olarak nasıl yaşayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +