Tinnitus ve işitme sağlığınız

Tinnitus, genellikle sizin dışınızda kimsenin duymadığı çınlama, uğultu veya farklı biçimlerde ki sesleri hiç bir dış ses kaynağı olmadan kişinin kulağında veya kafasının içinde duyma eylemine verilen adtır. Farklı ton ve biçimlerde ve hatta birden fazla şekillerde olabilen sestir. Eğer böyle bir şikayettiniz varsa sakın endişelenmeyin! Yalnız değilsiniz. Ülkemizde ki yaklaşık 6 milyon insandan birisiniz. Çınlama 55 yaş üstü insanların yaklaşık %30’unda hafif derecede, %10 da ise ileri derecede olduğu ifade edilmektedir.

Murat CEBER

Kurucu
Uzman Odyolog

Tinnitus semptomları

Latince “çınlama” kelimesinden türetilen tinnitus, dış kaynağı olmayan sesleri algılama hissini, başka bir deyişle orada olmayan sesleri duymayı ifade eder. Yaygın sesler arasında zil, kükreme, uğultu ve rüzgar sesi vb bulunur.
Çoğu insan hayatlarının bir döneminde kulaklarda çınlama anları veya kısa dönemler yaşarken (genellikle gürültülü bir ortama uzun süre maruz kaldıktan sonra veya ani, çok yüksek bir sesin ardından), bazı insanlar daha düzenli olarak kulak çınlaması yaşar.

Tinnitus nedenleri

Tinnitus tek başına bir durum değildir. Genellikle başka bir durumun belirtisidir, bu da ilk önce altta yatan nedeni belirlemenin önemli olduğu anlamına gelir. Kulak çınlamasının sebepleri arasında çok sayıda farklı etken ve hastalıkların sonucunda oluştuğu bildirilmektedir. Bunlar doktorunuzun anamnez ve muayenesi ve odyoloğun detaylı bir odyolojik değerlendirmesi sonucunda çoğu zaman belirlenebilir.

Tinnitus, işitme kaybı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve çoğu durumda, tinnitusun kokleanın dış tüy hücrelerinde meydana gelen hasardan kaynaklandığına inanıyoruz . Bu duyusal reseptör hücreleri, beyne ulaşan daha az işitsel uyarıma yol açacak şekilde hasar görebilir. Bu işitsel uyarım eksikliği, beynin ‘boş alanı’ doldurmak için ses ‘kulak çınlaması’ yaratmasına neden olur.

Çınlaması olan kişilerin %90’nın da işitme kaybı olduğu çeşitli araştırmalarla bildirilmektedir. Uzun süre yüksek sese maruz kalmak (fabrikalar veya şantiyeler gibi gürültülü çalışma ortamlarında olduğu gibi) kulak çınlaması riskinizi artırabilir. Aşırı kulak kiri oluşumu, hipertansiyon ve stres, anemi veya aşırı kafein veya sigara tüketimi gibi bazı nedenler nispeten kolayca tedavi edilebilir veya ortadan kaldırılabilir. Benzer şekilde, tinnitusa yakalanma riski yaşlandıkça artar ve erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.


Bazı ototoksik ilaçların ciddi anlamada çınlamaya neden olduğu bildirilmektedir. Bir ilaç kullanımı sonucu çınlamanız ortaya çıkmış veya artmış ise doktorunuza bunu mutlaka bildirin mümkünse ilaçlarda bir değişikliğe gidebilir. Eğer birdenbire kulak çınlaması yaşamaya başlarsanız, doktorunuza danışmayı unutmayın.

Tinnitus ve işitme kaybı

Kulak çınlaması, bireylerin %90’ında işitme kaybı ile birlikte görülmektedir. Özellikle uzun süre gürültüye maruz kalan kişilerde bazen farkına bile varmadan yüksek frekanslarda işitme kaybı ve çınlama meydana gelmektedir. Çınlama problemi yaşayan kişilere yüksek frekansları kapsayan işitme testleri yapıldığında kokleada ki hücrelerin hasarlı olduğu sıklıkla görülmektedir. Eğer bir çınlama yaşıyorsanız kesinlikle bir işitme testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.. CMR işitme merkezlerinde çınlamanız ve oluşturduğu etkiler üzerine detaylı bir taramadan geçebilirsiniz.

Tinnitus semptomları için işitme cihazları

Tinnitus her bireye için kendine özgün semptomlar içermektedir. Bu yüzden net bir tedavi protokolü olmasa da, İşitme cihazlarının bir çoğunda var olan maskeleme yaklaşımları, size kalıcı bir tedavi ve rahatlama sağlayacak şekilde donatılmıştır. Tinnitus tedavisi seçenekleri arasında, tinnitus sesini maskelemek için yatıştırıcı ses kullanan Ses Terapisi ve beyne zamanla tinnitus sesini görmezden gelmeyi öğreten Notch Terapisi gibi yazılımlar bulunur.
Konserlerde ve diğer gürültülü yerlerde işitme koruması taktığınızdan emin olun, kulaklık takarken sesi kısın ve kulak çınlaması kan damarı rahatsızlıklarına bağlı olabileceğinden kardiyovasküler sağlığınızın farkında olun. Kulaklarında çınlama ile sürekli olarak yaşayan biriyseniz, kulak çınlamasının işitme cihazlarıyla maskelenmesinin hakkın da uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +