Tinnitus semptomları, nedenleri ve tedavileri hakkında gerçekler ve mitler

Kulağınızda çınlama veya uğultu yaşıyor musunuz? Yalnız değilsiniz: “Tinnitus” olarak bilinen bu rahatsız edici his, genç ve yaşlı milyonlarca insanı etkiliyor. Neyse ki, tinnitusu zamanla yönetmenin ve tedavi etmenin yolları var. Gerçekleri anlamak, bu sinir bozucu sorunla etkili bir şekilde başa çıkmanıza (veya önlemenize) yardımcı olacaktır.

Tinnitus bir hastalık mı yoksa semptom mu?

Efsane : Tinnitus bir hastalıktır.

Gerçek : Tinnitus bir hastalık veya rahatsızlık değildir – aslında altta yatan bir sağlık sorununun belirtisidir.

Tinnitus, harici kaynağı olmayan bir sesin algılanmasıdır. Birkaç sağlık durumu kulak çınlamasına neden olabilir, ancak bu genellikle işitme sisteminizde bir şeylerin döndüğünün bir işaretidir.

Yaygın tinnitus tetikleyicileri şunları içerir:

 • Gürültüye bağlı işitme kaybı
 • Yaşa bağlı işitme kaybı
 • Kulak kiri tıkanması
 • Orta kulak enfeksiyonları
 • Burun tıkanıklığı
 • Ototoksik ilaçlar (iç kulak hücrelerimize zarar verdiği bilinen ilaçlar)

Diğer nedenler daha az yaygındır, örneğin:

 • Baş veya boyun travması
 • TMJ bozukluğu
 • Meniere hastalığı

Çoğu tinnitus (ve işitme kaybı), ister yüksek sese maruz kalma, ister tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonu veya aspirin ve ibuprofen gibi ototoksik ilaçların neden olduğu iç kulaktaki hasardan kaynaklanır.

Ses kulağımıza girdiğinde iç kulaktaki sinir hücreleri beyne elektrik sinyalleri gönderir; beyin daha sonra bu sinyalleri ses olarak yorumlar. Bu hassas iç kulak sinir hücreleri hasar gördüğünde, beyne rastgele elektrik sinyalleri “sızdırabilir” ve beynin hiçbir harici kaynak olmadan sesleri duymasına neden olabilir.

Tinnitus, kalıcı işitme kaybı olmayanları da etkileyebilir. Sinüs enfeksiyonu, kulak kiri oluşumu, baş veya boyun yaralanması veya çene bozukluğunun bir sonucu olarak semptomlar ortaya çıkabilir.

Biliyor musun? Çoğu tinnitus özneldir (yalnızca ona sahip olan kişi tarafından duyulur), ancak – nadir durumlarda – objektif olabilir (başkaları tarafından duyulur).

Tinnitus herkes için aynı mıdır?

Efsane : Tinnitus her zaman kulakta sürekli çınlama olarak kendini gösterir.
Gerçek : Tinnituslu insanlar farklı sesler duyar.
Tinnitus en çok zil sesi ile ilişkilendirilir, ancak aslında mevcut olmayan herhangi bir sesin algılanmasıdır. Vızıltı, uğultu, tıklama, tıslama ve ıslık sesleri de kulak çınlamasını gösterir. Bazı durumlarda, insanlar müziği bile duyarlar – bu his oldukça nadirdir.
Biliyor musun? Tinnitusunuz kalp atışı gibi geliyorsa, tümör veya anormal kılcal damarlar gibi işitme kaybından daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Doktorunuzun araştırmasını sağlayın.

Tinnitus kalıcı mıdır?

Efsane : Tinnitus her zaman kronik ve kalıcıdır.

Gerçek : Tinnitus kronik veya geçici olabilir.

Tinnitus her zaman uzun süreli bir semptom değildir. İnsanlar genellikle tek seferlik yüksek sese maruz kalmanın bir sonucu olarak geçici kulak çınlaması yaşarlar. Örneğin yüksek sesli bir konsere katıldıktan sonra, birkaç saat içinde kaybolan tiz bir zil sesi duyabilirsiniz.

Suçlu kulak kiri birikmesi veya sinüs enfeksiyonuysa, tinnitus genellikle tıkanıklığı giderdikten veya enfeksiyondan kurtulduktan sonra durur.

Yaşa bağlı işitme kaybı gibi kalıcı rahatsızlıkların kronik kulak çınlamasına neden olma olasılığı daha yüksektir.

Biliyor musun? Gürültüye bağlı işitme kaybı, tamamen önlenebilir tek işitme kaybı türüdür. Yüksek sesli konserler, kulağı ayıran aksiyon filmleri ve diğer gürültülü olaylar sırasında işitme duyunuzu desibel seviyelerine zarar vermekten korumak için uygun kulak koruyucu takmayı unutmayın.

Tinnitusu rahatlatabilir misin?

Efsane : Tinnitus konusunda yapabileceğim hiçbir şey yok – sadece bununla yaşamak zorundayım.
Gerçek : Kanıtlanmış bir tedavi olmamasına rağmen, tinnitus tedavi edilebilir.
Tinnitusu iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yöntem olmamasına rağmen, birkaç tedavi seçeneği maskeleme, dikkatini dağıtma ve beyni sesi görmezden gelmeyi öğretmede etkilidir.
İşitme cihazları , kulak çınlaması ve işitme kaybı olan kişiler için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Birçoğu, ses terapisi ve diğer programlar yoluyla kulak çınlamasını rahatlatmak için yapılmıştır. CMR işitme merkezinin cihazlarının çoğu şunları sunar:

 • Statik gürültü – Statik sesler dikkatinizi dağıtmak için kulak çınlaması sesiyle karıştırılır.
 • Okyanus dalgaları – Okyanus dalgası terapi sinyalleri, yatıştırıcı, stres giderici bir dinleme deneyimi ile kulak çınlamasını maskeliyor.
 • Notch terapisi – Ses terapisi programlarının aksine, bu tür kulak çınlaması rahatlaması duyulamaz. Bu en son teknoloji, gelen sesi yükselterek ve tinnitusunuzun frekansını dışarıda bırakarak çalışır – böylece algınızı azaltır ve zamanla, potansiyel olarak onu algılamanızı tamamen ortadan kaldırır.

Diğer tedavi seçenekleri arasında ses maskeleme cihazları ve gürültü makineleri bulunur. Bazı müzik akışı hizmetleri, kulak çınlamasını rahatlatmak için çalma listeleri sunar ve bazı ses uygulamaları, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ek olarak, meditasyon ve davranışçı terapi genellikle tinnitusun stres ve duygusal etkilerini azaltmak için güçlü teknikler olduğunu kanıtlar. Eğitimli bir odyolog, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan kulak çınlaması rahatlatma stratejilerini bulmak için sizinle birlikte çalışabilir.
Biliyor musun? Bazı şirketler, kulak çınlaması için hızlı bir düzeltme sağladığını iddia eden ürünleri pazarlamaktadır. Bazı ilaçlar tinnitusun duygusal ve davranışsal yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilirken, onu ortadan kaldıracak sihirli “kulak çınlaması ilaçları” yoktur. Herhangi bir tedavi yöntemini denemeden önce daima bir KBB uzmanına veya odyoloğa danışın.

Sağlıklı beslenme kulak çınlaması için bir tedavi midir?

Efsane : Bazı yiyecekler kulak çınlamasını ortadan kaldırabilir.

Gerçek : Hiçbir yiyeceğin tinnitusu tedavi ettiği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır, ancak sağlıklı bir diyet, yoğunluğunu ve yan etkilerini sınırlamaya yardımcı olabilir.

Etkilerini azaltmayı garanti eden resmi bir “kulak çınlaması diyeti” yoktur. Bazı insanlar belirli yiyecekleri yemenin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlarken, diğerleri aynı yiyeceklerin kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olabilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyete bağlı kalmak genel sağlığınıza fayda sağlayabilir ve sonuçta kulak çınlamanızı olumlu yönde etkiler.

Sağlıklı bir diyet kan akışını artırabilir, hipertansiyonu azaltabilir ve enerji seviyelerini iyileştirebilir; bunların tümü, algılanan kulak çınlaması yoğunluğunu sınırlayabilir.

Biliyor musun? Bazı vitaminler ve mineraller özellikle işitme sağlığı için faydalıdır! Magnezyum, potasyum, çinko, folat (folik asit) ve A, C ve D vitaminleri açısından zengin besinler arayın.

Tinnitus ile yaşayabilir misin?

Efsane : Tinnitus beni normal bir hayat sürmekten alıkoyacak.
Gerçek : Tinnitus sizi hayatı dolu dolu yaşamaktan alıkoymak zorunda değildir.
Tinnitus sandığınızdan daha yaygındır! Araştırmalar, genel halkın yüzde 12’inden fazlasının bir tür kulak çınlaması yaşadığını belirtiyor. Onlardan biriyseniz, umudunuzu kaybetmeyin: Çoğu insan zamanla sese alışır ve zevk aldıkları tüm etkinliklere katılmaya devam ederek normal yaşamlar sürdürebilir.
Sağlıklı bir yaşam tarzı ve doğru tedaviyle, tinnitusunuzu kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz, böylece sizi kontrol etmez.
Biliyor musun? İşitme kaybınız artarsa ​​veya tedavi edilmezse tinnitusunuz daha kötü görünecektir. Dışarıdaki sesleri duyma yeteneğinizi yitirdikçe, bu sesler artık tinnitus sesini örtmeyecek ve çok daha belirgin hale getirecektir. İşitme cihazları, yalnızca dışarıdaki sesleri güçlendirmeye yardımcı olarak kulak çınlaması algınızı etkili bir şekilde azaltır.

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +