Tiroid ve işitme arasındaki bağlantı

Tiroid, vücudumuzda çok önemli bir organdır ve işitme duyumuz dahil diğer birçok işlevi etkileyebilir.

Tiroid hakkında

Tiroidiniz, Adem elmasının altında, soluk borunuzun önünde oturan bir bezdir. Kelebek şeklindedir ve normal boyutuna geldiğinde onu hissedemezsiniz. Tiroid, metabolizmayı veya vücudunuzun enerjisini kullanma şeklini kontrol eden hormonları salgılar. Bu hormonlar solunum, kalp atış hızı, merkezi ve periferik sinir sistemleri, vücut ağırlığı ve diğerleri dahil olmak üzere hayati vücut işlevlerini düzenler.

Yaygın tiroid rahatsızlıkları

Tiroid hastalıklarının ülkemizde görülme sıklığı, değişik yayınlarda % 30.5 – 31.8 olarak verilmektedir. Tüm bölgelerimizde guatr sık görülmekle birlikte en çok Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Göller Bölgelerimizde rastlanmaktadır.. İlginç bir şekilde, bu insanların neredeyse yüzde 60’ı durumlarının farkında değil çünkü semptomlar genellikle diğer sağlık problemleriyle karıştırılıyor. En yaygın tiroid rahatsızlıklarından bazıları şunları içerir:

  • Guatr : Bu, tiroid şişmesi için kullanılan genel terimdir. Bu durum zararsız olabilir veya nefes almanızı veya yutmanızı etkileyebilir.
  • Tiroidit : Bu durum, genellikle viral bir enfeksiyon veya otoimmün enfeksiyondan kaynaklanan tiroidin iltihaplanmasıdır. Acı verici olabilir veya hiçbir belirti yaşamayabilirsiniz.
  • Hipertiroidizm : Bu, tiroidinizin aşırı hormon ürettiği zamandır.
  • Hipotiroidizm : Bu durum, genellikle otoimmün hastalığın neden olduğu düşük tiroid hormonu üretimidir.
  • Tiroid kanseri : Bu, nadir görülen bir kanser türüdür ve genellikle tedavi edilebilir.

Tiroid ve işitme sağlığı arasındaki bağlantı

Aslında, tiroid fonksiyonu düşük olan kişilerin neredeyse yarısında bir dereceye kadar işitme kaybı vardır. Metabolizmayı düzenlemek için yeterli tiroid hormonu olmazsa, vücudun birçok işlevi yavaşlar. Bu, kalp, beyin ve kulaklarınız dahil olmak üzere vücudun neredeyse her bölümünü etkiler. Hipotiroidizmden muzdaripseniz kulak çınlaması ve / veya baş dönmesi yaşamanız da yaygındır.
Bir açıklaması olmayan sistemik sağlık sorunları fark ettiyseniz, doktorunuzla tiroid hastalığı olasılığı hakkında konuşmak isteyebilirsiniz . Ve her zaman olduğu gibi, işitme duyunuz kötüleşiyor gibi görünüyorsa, tedavi seçenekleri ve çözümlerini kapsamlı bir şekilde konuşmak için KBB uzmanınıza biraz zaman ayırın .

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +