Uyku Apnesi ve İşitme Kaybı

Uyku apnesi nedir?

Normalde uykuya daldığınızda nefesiniz yavaşlar. Ancak uyku apnesi olan bir çok kişi için  yavaşlıyor ve hatta kısa süreler için duruyor. Sonunda vücudunuz sizi genellikle yüksek sesle veya aniden nefes almaya zorlayarak uykunuzu bozarak eşiniz de sıklıkla rahatsız eder. Aslında eşiniz sizden önce uyku apnesi belirtileri fark edebilir. Gece boyunca yüksek sesle horlamanız veya ani nefes nefese kalmanızdan şikayet ediyorsanız doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. .

Uyku apnesi riskleri

Geceleri nefes almada zorluklar, açıkçası ertesi gün dinlendirici bir uyku veya uyanıklık için bir reçete değildir. Ancak, uyku apnesinin sadece uyku zorluklarından daha fazlasından sorumlu olduğu ortaya çıktı. Şunlarla ilişkilendirilmiştir:

  • Hormon ve endokrin sorunları
  • Vücutta genelleştirilmiş iltihaplanma
  • Kardiyovasküler zorluklar
  • İşitme kaybı

Bu sorunlardan en şaşırtıcı olanı işitme kaybı olabilir. Bazı teoriler, uyku apnesinin neden olduğu iltihaplanma ve dolaşım sorunlarının iç kulakta hasara yol açabileceğini öne sürüyor.

Bilim adamları, uyku apnesini belirli frekansları duyma, gürültülü ortamlarda konuşmaları anlama ve daha yumuşak sesleri alma becerisinde azalma ile ilişkilendirdiler. Hem uyku çalışmasını hem de işitme değerlendirmesini tamamlayan yaklaşık 14.000 erkek ve kadının katıldığı bir çalışmada, uyku apnesi olan denekler şunlardı:

  • % 30’dan fazla yüksek frekanslı işitme kaybına sahip olma olasılığı daha yüksektir
  • Düşük frekanslı işitme kaybına sahip olma olasılığı% 90 daha yüksektir
  • Hem yüksek hem de düşük frekanslı işitme kaybına sahip olma olasılığı yaklaşık% 40 daha yüksektir

Yaşam tarzı değişiklikleri uyku apnesine yardımcı olabilir

Kilo vermek

Uyku apnesi hastalarının hepsi aşırı kilolu olmasa da çoğu öyledir. Fazla kilo vermek, nefes borusuna baskı yapan kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur ve nefes almanızı zorlaştırır.

Sigarayı bırakmak

Bu sigaraları sonsuza kadar bırakmak için başka bir nedene mi ihtiyacınız var? Tütün kullanımı iltihaplanmanın artmasına neden olur ve uyku apnesi semptomlarını daha da kötüleştirir.

İşitme değerlendirmesinde yardım isteyin

Bu noktada araştırmalar , uyku apnesinin işitme kaybına neden olduğunu değil, sadece bununla ilişkili olduğunu kanıtlıyor. Ancak uyku apneniz varsa, işitme duyunuzu kontrol ettirmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt var. O yüzden bir işitme testi yaptırmanızı öneririz.

Ücretsiz Online İşitme Testi

Dakikalar içinde işitme testi sonuçları

Daha iyi işitmek için ilk adımınız yalnızca bir tık uzağınızda. 5 dakikadan daha kısa sürede işitme sağlığınızı daha iyi anlayacaksınız.

İşitme Testine Başla

* Lütfen Dikkat! Bu test, kalifiye bir işitme uzmanından profesyonel bir işitme testinin yerini almaz. Size sadece kalifiye bir işitme sağlığı uzmanı tarafından yapılan bir işitme testinin işitme yeteneğinizin kesin bir profilini sağlayabileceğini hatırlatırız. İşitme sağlığınıza yönelik kesin bir test istiyorsanız merkezimizden randevu alarak test yaptırabilirsiniz.

Bu adımları atıyorsanız ve hala uyku apnesi semptomları yaşıyorsanız, bu durumu azaltmak için diğer çok etkili seçenekleri tartışabilecek bir uyku uzmanına danışmanın zamanı gelmiş olabilir . Uyku apnesi teşhisi konulursa, doktorunuz nefesinizi düzenli tutmaya yardımcı olmak için uyurken sürekli bir pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinesi kullanmanızı önerebilir.

Uyku apneniz olup olmadığından emin değilseniz, bir uyku çalışması planlamak için doktorunuzla konuşun .

Görünmez Cihazlar

CMR İşitme™

incele +

Kablosuz
Şarj Edilebilir

CMR İşitme™

incele +

Bluetooth ile
Bağlanabilir

CMR İşitme™

incele +

Kulak Arkası

CMR İşitme™

incele +

Tinnitus (Çınlama)

CMR İşitme™

incele +

Pediatrik

CMR İşitme™

incele +

DAHA KALİTELİ BİR YAŞAM İÇİN…

Videolarımızı İzleyin

izleyin +

Randevu Alın

randevu +

İşitme Testi Yapın

test +